Editor's Pick

Manhattan Love Story - Watch First

Series 1, Episode 11 Let It Go 17 Dec 14 00:20:45

Top Shows

Good Morning

TV ONE

Latest Competition Winners


Hundred Foot Journey, Planes
J Nicholson, Auckland
L Tefau, Palmerston North
A Bishop, Napier

Raggamuffin Double Passes
W Timoti, Hamilton
P Wynyard, Auckland 
Dave, Orakei 

2015 NZ Garden Diary Winners
A Spencer, Christchurch
W Trevett, Moutere 
J W, Wellington
S Pirrett, Auckald
V Mullen, Motueka
R Smillie, Christchurch
N Bennett, Morrinsville
G Scarf Timaru 
L Carter Papamoa
R Hatcher New Plymouth 

Christmas Promotion: Top Ten Winner - Sealy bed
R Matthews, Taupo

Christmas Promotion: Family Fun Pack winner 10
M Gage, Lower Hutt

Tim Beveridge concert & CDs Winers
A Brady, Auckland 
R Limpus, Auckland
B Snookes, Waimauku

Wendyl Nissens book Winners
J Wedd, Napier 
M Macdonald, Rangiora 
M Groenewegen, Wainuiomata

Christmas Promotion: Top Ten Winner        
E Wyss, Taranaki

Christmas Promotion: Family Fun Pack winner 9
S Hampton, Waiheke Island

Mor Marshmallow Duo Gift Pack
J, Morrinsville 

Grumpy Old Men 2 books Winners
Ja New, Te Kuiti 
K Greer, Auckland 
K Davis, Wellington

Christmas Promotion: Top Ten winner
M Hoeft , Auckland

Christmas Promotion: Family Fun Pack winner 8            
S Kelly, Hamilton        

Christmas Promotion: Top Ten winner
J McDonald, Christchurch

Christmas Promotion: Family Fun Pack winner 7
E Abel, Wellington

Ardijah's Aotearoa Winner
N M Duell, Nelson
F Graham-Turner, Taranaki 
R Fisher, Taupo
G Christensen, Kaitaia
T TeRaki, Christchurch 

Christmas Promotion: Top Ten winner
J Wilson, Hamilton

Christmas Promotion: Family Fun Pack winner 6
L Sewell, Paraparaumu.

Christmas Promotion: Top Ten winner: Dimples
C Te Kanawa, Palmerston North

Christmas Promotion: Family Fun Pack winner 5                      
P Clarke, Huntly

Lou & Ant Brentley's Book 'The Akaroa Cooking School' winners
N Hayden, Christchurch
M Macdonald, Brookfied
T Rewi, Invercargill
D Shrimpton, Dunedin  

Christmas Promotion: Top Ten winner
T Bevins, Palmerston North   

Christmas Promotion: Family Fun Pack winner 4     
G Wilson, Auckland

Christmas Promotion: Top Ten winner
Christine Moore, Taupo

Christmas Promotion: Family Fun Pack winner 3  
Zandra Harding, Ngaruawahia   

Mike Rendle's 'How to go Boating and Where' Winners
Michele Church, Hamilton
Lynne Lutes, Ngatea  

Christmas Promotion: Belling Oven Prize
M Bird, Hamilton 
 
Christmas Promotion: Family Fun Pack winner 2                          
C Bosworth, Hawera

Christmas Promotion: Trip to Paris
K Southon, Waikanae Beach

Christmas Promotion: Family Fun Pack winner 1
M Foot, Te Kauwhata

Tony Smith's 'A River Rules My Kitchen' Winners
B Bingham Taupo 
M Lindsay Matamata 
P Reid Waiheke Island

Magic Tyres Summer Music Festival Backstage pass Winner
S Oneroa, Canterbury

Simon Holst's cookbook One Dish Recipes Winners
R Jaffe, Auckland 
J Watson, Kapiti      
J Gray, Paraparaumu
F Mullins, Auckland
A McKay, Chch

Vodafone Music Awards double pass Winners
S Wright, Hamilton
A Bailey, Auckland
H Brosnan, Auckland

Sarah Kate Lynch's Book Winners
A Spencer, Chch
G Tatham-Brugh, Waikanae 
H Phillips , Rotorua 
B Bingham, Taupo 
K Bawden, Auckland

Watch and Win: Hiddenbed Winner
R Swanson, Carterton

Josh's Backyard BBQ cookbook Winners
N Chhana, Wellington 
C Earley, Auckland 
S Mills, Morrinsville 
E Holmes, Te Horo 
J Clee, Invercargill  

Peta and Julie's 'Hot Pink Spice Saga' Winners

L Woodrow, Gore 
S Wilson, Hamilton
G Hooper, Wellington
K Moore, Papamoa 

Double Passes to Jupiter Project Winners
H Jordan, Johnsonville  
Sarah, Wellington

My Food Bag (Nadia Lim) Winner
P Butler, Christchurch

Annabel Langbein's Through the Seasons Winner
Mrs Macdonald, Rangiora

Fifi Colston's Ghoulish Get-Ups Winners
H Dubois, Auckland 
J Homersham, Christchurch 
B Riley, New Plymouth

Jeremy Schmid's Smoked Cookbook Winners
L Rea, Wellington 
J Power, Ashburton
A Andrews, Porirua 

Your Home and Garden Festive Home Tour 2014 Double Pass Winners
V Atkins, Manukau Auckland 
P P, Manukau Auckland 
S Christophers, New Windsor

Black River Drive's album 'Quicksand' Winners
D Williamson, Auckland
C Wight, Dunedin
J Power, Ashburton

Cathy Kelly's 'It Started in Paris' Winners
J Ratana, Dunedin
M Patton, Upper Hutt
K Sanderson, Auckland 

Jol Muholland's CD Winners
B George , Ohaupo 
L Pollock, Ashburton 

Watch and Win: Spring Spa Winners
T Buckley, Auckland
J Rohtmets, Dunedin 
K Brown, Puhoi
J Baird, Auckland
J, Auckland
R Paul, Invercargill
B Kilbey, Queenstown
Y Aldridge, Nelson
S Sok, Porirua 
N Roberts Rotorua 

Watch and Win - Silk Winners
D Jones, Blenheim
B.J.Johnson, Porirua   
L Bailey, Auckland
S Mosen , Te Awamutu
A Marshall-McNabb, Upper Hutt
M Wenham, Opotiki
H Urquhart, Hamilton
J Murray, Auckland
J Cournane, Lumsden
A Hendy, Mount Maunganui
T Rupapera, Naenae
S Pec, Wellington
K Dunn, Tauranga
S Nicholson, Christchurch
A Allan, Auckland
R Storey, Rotorua
R Goodwin, Lower Hutt
S Steer, Hamilton
W Cotton, Darfield
L Dixon, Auckland

Jeremy Dixons Revive Cookbook 4 Winners
D Burgess, Blenheim
M Thomson, Gore 
S Evans, New Plymouth
A Callender, Whakatane 
B Kingston, Wellington

Titatium Meet & Greet VIP Tickets & CD Winners
K Campbell, Chch
Shaheen, Auckland 
S Goodall, Wellington

Sir John Kirwin book 'Stand by Me' Winners
Jonathan Watt, Auckland
Isabella Grace, Chch
Mark Ashcroft, Auckland  

A History Of Contemporary Jewellery In Australia And NZ winners
J Jaggard, Foxton Beach
S Herman, Taumarunui   
R Skidmore, Wellington

Winter Gardenz Watch and Win winner
C Berntsen, Auckland

Chelsea Winter's new cookbook 'Everyday Delicious' Winners
M Mansell, Auckland
R Gough, Upper Hutt 
M Ann Claro, Hamilton  

Daryl Crimps Wildfood Cookbook Winners
J Brown, Auckland
D Pryce , Foxton
D Cowie, Kingsdown 
R Fenton, Chch

Double pass to Roy Orbison Winners
J Wilson, Tauranga
L Bevan, Auckland  

New Zealand Weddings Magazine bridal beauty bag winner
K Wilcox, Auckland

Watch and Win: Tailor Skincare package
M Denzel, Tauranga
J Brown, Hamilton
N Wilson, Auckland
T Hammond,Waikouaiti  
L Vaughan Kaiapoi 
C Simpson, Auckland
Claudia, Wellington
S Harte, Chch
Kath, Auckland
M Wildbore, Palmerston North 

Meet & Greet Sharon O'Neil Winner
Sarah McNicholl, Timaru

Double Pass to Anuhea & Rebel Souljahz Winners
Chris Edwards, Manukau  
Caroline Fiu, Hastings 

Grand Ole Topp'ry Tour pass Winners
Fay Benson, Chch 
Danielle Gibson, Wanganui
Beth Kent, Napier

Watch and Win: Nuna
T Silk, Palmerston North

The Colour of Food by Anne Else Winners
B Meech, Bay of Plenty 
A Burns, Cromwell
F Reynolds

Helen Brown's Tumbledown Manor Winners
D Hughes , Kerikeri
A Bishop, Christchurch
C Foran, Huntly

Under the Sun CD Winners
G Towgood , Auckland
M Wood, Waiheke Island 
J Gilkison, Dunedin

Double passes to Donna Dean Winners
S Moorfield, Auckland
B Corcoran, Auckland  

Housebound double pass Winners
A Smith, Napier
C Ronchetti, Lower Hutt
L Shand, Porirua
L Rea, Wellington
E Rhodes, Auckland

Meccano Watch and Win Winners
E Orrick - Otumoetai, Tauranga           
L Botting - Mosgiel, Otago
K Renall - Porangahau
L Thorn - Whangarei
D van Nieff - North New Brighton, Christchurch
G Sorenson - Howick, Auckland
J Blacktopp - Hokitika
M MacIsaac - Napier  
K Garrett - Frankton, Queenstown
L Irwin - Morrinsville

Double Passes to Shaun Kirk Winners
Liz, Wellington 
M To, Wellington 
A Eggers, Chch
A Spencer, Chch

New Zealand's Historic Samplers Winners
J McKenzie, Auckland
K Allanson, Carterton.
Liz Olsen, Levin

'Wheel of Experience' Winners
Barry Thomas, Auckland 
Brian Lenehan, Auckland

Watch and Win: College of Massage Winners
S Bennetts, Christchurch
J Essex, Christchurch
M Parsons, Christchurch
Olivia, Christchurch
K Forrester , Christchurch
L potter,  Auckland 
R Maxwell, Auckland
Sheryl, Auckland
C Baker, Auckland
K Baynes , Auckland
V Roberts, Wellington
E Waitere, Wellington 
L White, Upper Hutt 
J Baxter, Wainuiomata 
T Lualua, Porirua 

Laini Taylor's 'Daughter of Smoke and Bone' Trilogy Winners

Odin Newick, Levin
Frances Vincent, Mosgiel.
Christine Edge, Paraparaumu

Watch and Win: Taranaki Garden Spectacular winner
Peti Neumann-Clark , Tikipunga   

Double passes to "Hot August Night" winners
Theresa Jameson, Hamilton
Marg McFarlane, Auckland
Darryl Denton, Auckalnd

Morgan Evans CD Winners
M Reed, Papamoa 
S Baeyertz, New Plymouth
D Conrad, Auckland 

Watch and Win: Tongariro Family Getaway winner 
C Graham, Hamilton

Make over your Dad Winner
E Clarke, Auckalnd. Nominated by his daughter N Carvell

National Country Music Awards passes winners
S Smith, Hamilton
T Lemon, Auckland 
E Roycroft-Stone, Ahmilton

Elvis "One Night With You" Winner
M Yerkovich-Joy, Auckland

Watch and Win Emirates Melbourne Cup Winner
P Patterson, Paraparaumu Beach

Roast Day Pack Winner
T Brown, Chch

Simon Holst's 'Slow Food Fast' Winners
M Glenie, Ashburton
B Mason, Kapiti
R van der Kley, Chch
N Nisbett, Dunedin
B Corkin, Dunedin

Watch and Win Dimples by Jane Anne Winners
A Baulcomb, Chch
O McQuinn, Hamilton
E Wenman, Palmerston North
N Hardcastle, Auckalnd

Revive cafécookbooks Winners
S Downey, Dargiville
J Green, Hamilton

Ashei's debut EP 'Music Is Boring' Winners
R Griffiths, Porirua 
J Howell, Christchurch 
S Spirig, Hamilton

Alfresco Fire Table - Watch and Win Winner
E H Lyall, Whangarei

Melody Pools CD ' The Hurting Scene' Winners
C White, Napier
C Cartwright, Hastings

Abbie's CD ' Only Human' Winners
S Clegg, Pinehaven  
C K Smith, Auckland  
S Gibson, Tokoroa  

Watch and Win : Winter Getaway Winner
T Wheeler, Welcome Bay

Nalini Singh's Shield of Winter Winners
M Isles, Chch
M Williams, Hampden
A Wadge, Auckland

Eddie Low's CD "Do you wanna dance" Winners
S Smith, Nelson
J McLean, Pegaus Town 
A Candish, Geraldine
 
Laura Humpheys Reference & Workbook Winners
S Spelman, Auckland
L Brackenreg, Invercargill
A Chan, Wellington

NZ Gardener's DIY Garden Design Winners
T Wallis, Auckland
N Everton, Petone
K Reardon, Wellington
J Cox, Auckland
C Neil, Waikanae
S Smith, Dunedin
N Morton, Hibiscus Coast
A Lane, Ashburton
W Preston, Nelson

Watch and Win Sealy Posturepedic Bed Winner
J Harper, Invercargill        

Topp Twins Prize Pack Winner
D Woods, Takaka  

Double passes to Topp Twins "Grand Ole Toppery Tour" Winners
J Montgomery, Otorohanga  
J Single, Napier
B Hussey, Auckland 
P Tongue, Christchurch
M Webb, Porirua

Rosetta Allan's Purgatory Winners
A Gemmell, Wellington
T Middleton, Hawkes Bay
L Richardson,Waimate 

King of Country double pass Winner
S Solomon, Rotorua

Zing Bokashi composting Bin Winner
B Gabel, Tauranga

Kim McCoster's Wellness trilogy Winner
Chris, Chch
S Madams, Napier

'Once On Chunuk Bair' giveaway and stay Winner
S Boda, Nelson

Double Passes to "A Trip to Italy" Winner
J King, Warkworth
W Blackburn, Auckalnd
J Churches, Whangarei 
D Mulholland, Auckalnd
H Mcintosh, Lower Hutt
H Gowland, Nelson
K Westwood, Kaiapoi 
R Gerlach, Auckland
M Everitt, Auckland
V Fowler, Whangaparaoa

Watch and Win Garage Carpet Pro
R Carter, Papamoa
S Cox, Chch
L Brown, Auckland

Kolohe Kai's album Winners
V Tipene, Whanganui
D Marsters, Auckland
D Matthews, Auckland 

Grace of Monacco ticket Winners
S Richardson, Auckland
J Toso, Otahuhu
P Beckett, Wellington
R Fraser, Auckland
K McDonald, Queenstown

Annie show ticket Winners
K Flipp, Feilding  
D Burns, Wellington
I Wilson, Hamilton
W Lester, Auckland

Watch & Win Tongariro Winter Family Holiday Winner
S Thomson, Titahi Bay 

Shayna King's debut album 'The Day is Young Winner
R Peters, Ngatea 

Peter Gordon's cookbook "Everyday" Winners
R Rattray, Auckland
J Butler, Hastings
A Auimatagi, Auckland

Rosie Belton's cookbook "Wild Blackberries" Winners
C Kremer, Wellington
C Torrance, Dunedin
L Clarke , Far North

David Hartnell's "Celebrity Quiz" Winners
S Cairns, Dunedin
L Caley, Kamo
D Stevens
N Duell, Nelson
V Stringer, Morrinsville

Sachie's Kitchen cookbook Winners
S Power, Ashburton
S Wilson, Rotorua
M Ineson, Chch 
B Prendergast, Canterbury

CD & T-shirt of Captain Festus Winners
Kerry-Lee Charlton, Dunedin 
Lesley Burns, Dunedin

Alfresco Fire Table Winner
Pru Hall , Dunedin 

Little India Winners
K Ogilvie, Motueka
C Higgins, Tawa
L Vauhan, Rangiora 
C Burman, Nelson

Andrea Borcelli concert and meet and greet Winner
M Meyer, Invercargill

Sunshine on Leigh double pass Winners
T Bennett, Tauranga 
A Mcmillan, Auckland 
S Maclean, Wainuiomata 
M Arnold, Whangarei 
J Gordon, Lower Hutt  
R Dowler, Auckland
N Baker, Auckland 
H Smith, Wellington 
A Gray
L Terry

Maison Vauron Gift Hamper Winner
D North, Auckland 

Sharon O'Neill Album Winners
D Prince, Upper Hutt
B Jones, Auckland
V Pattinson, Oamaru
B Snook, Christchurch

Family pass to NZ Pop Orchestra Winners
J Laird, Auckland

Paul Potts Greatest hits CD Winners
K Dalton
S Tahau, Rotorua
N Wilson, Tauranga
J Baxter, Wainuiomata

Lightening Bells EP Winners
S Jennings, Auckland
D Calder, Auckland
G MacDonald, Taranaki

Aaron Brunets book "Cook with Me" Winners
Isabella Grace, Chch
Donna Townsend, Auckland
Sharon Hitch, Waitomo

Sarah Kate Lynch's book "Screw You Delores" Winners
M Macdonald, Rangiora 
J Hepi, Whangarei 
J Hammond, Auckland 
J Allbon, Auckland 
A Christophers, Christchurch.

Waiheke Jazz Festival Winners
A Burke, Auckland 
T Elkin, Auckland 

Sophie Gray "Fill Your Tins"cookbook Winner
L Brimbles, Auckland
C Larnder, Auckland 
J Skilton,Wanganui 
A Wither, Christchurch|
G Walters, Hamilton

Double Pass to 'Tracks' Winner
L D'Mello, Auckland

Runner up prizes Double pass to 'Tracks' Winners
L Learwood, Wellington
E Russell, Auckland
A Batstone, Chch
C McGillivray, Auckland

Simon & Alison Holst "Bread Machine Recipes Winners
R Koning, Wanganui
P Bell, Auckland
D Beaufort, Auckland
J Baird, Kaitaia
L Cameron, Chch

If Only They'd Told Me Winners
R Baker-Clemas, Paeroa
T Morgan, Auckland

3 Mile Limit Soundtrack Winners
C Beech, Levin
A Spencer, Christchurch
L Craft, Auckland 
C Mackay, Tauranga

Sal Valentine Winner
J Slaven, Ashburton

Fiona Gowers Cookbook Winners
B Zavahir, Wellington.
G Wong, Auckland
P Reid, Te Awamutu
M Clarke, Palmerston North
C Jackson, Nelson

Jeremy Dixon Cookbook Winners
M Lenehan, Auckland
S Anderson, Dunedin
K Diskin, Nelson

Numerology Book and Cards Winner
Raewyn Talbot, Rotorua

Jimmy Heazlewood CD Winners
A Patel, Auckland
J Rodgers, West Coast
L Craft, Auckland
K Gorman Wanganui
G Scarf Timaru

Smashproof CD Winners
I Thomas, Orewa
M James, Chch
K Flett, Napier
G Langdon, Hamilton
S Nielsen, Invercargill

Ocean Songs CD Winners
A McKinnon, Whangarei
D Snell, Hastings
B Snook, Christchurch
N Hansen, Cromwell
E Farrant, Hamilton

'How to feed a family of six for $20' Winners
M McKenzie, Otaki
J Riley, East Tamaki Heights
R Prier, Katikati
S Waldron, Auckland
K Mabey, Tauranga
M, Wenham, Opotiki

Brook Duff CD Winners
H Clayton, Christchurch
J Hewitson, Nelson
K Parsons, Hastings
S Walklin, Greymouth
F Kittow, Wellington

The Means CD Winner
K Garden, Paraparaumu

My Family Bags by Nadia Lim Winners
N Chhana,Wellington
R Chisholm, Hamilton
A Rowley, Auckland

Daniel O'Donnell Winners
S Paulin, Otautau
S Price, Petone
Eddie, Auckland
L Bevan, Whenuapai
R Howard, Auckland

Hamilton County Blue Grass Band CD Winners
J Newman, Mosgiel
C Edlin, Waikanae
L Caley, Kamo 

New Zealand House and Garden Double Pass Winners
A Debenham, Auckland
K Andersen, Warkworth
P Donaldson, Chirstchurch
M Holmes, Wellington

Brel double pass Winners
K Lynn, Raumati
J Turrall, Auckland

Marvel's Agent's of Shield Winners
N Gray, Auckland
P Parkinson, Rotorua
W Smith, Waikanae

Breaks Co-op Album Winners
C Borley, Mosgiel
P Harwood, Auckland
R Reckless, Christchurch
K Kelly-Aroa.
F Vincent, Mosgiel

Ellerslie Flower Show Winners
T Robinson, Waitmate
C Berry, Christchurch
G Ovington, Christchurch
T Robinson, South Canterbury
M Lawlor, Ashburton
S Dodge, North Canterbury

Winery Tour Winners
B Livingstone, Invercargill
W Trevett, Moutere
J Warren, Queenstown
J Autridge, Wellington
S Messervy, Christchurch

Geoff Sewell's CD 'Live, Love, Sing' Winners
D Adams, Invercargill
R Hughes, Otaki
L Rea, Wellington
E Barry, Rotorua
R Aston, Greymouth

CanZert CD and Ticket Winners
K Johnson, Auckland

Cleo Bachelor Magazines & 2x double pass
Russell, Tuakau
J Eramiha, Auckland
K Coxhead, Thames
A King, Auckland

10CC CD Giveaway Winners
J McIndewar, Westport
J Horn, Levin
A Akulu, Auckland
A Smith, Nelson
D Williamson, Auckland

10CC Double Pass Winner
Leahanne, Balclutha

Homegrown Double Pass Winner
R Pettigrew, Wellington

Dame Malvina Major Winners
J Watts, Gisbourne
V Roberts, Otaki
L Aitchison, Rotorua
M Lindsay, Matakana
V Campbell, Auckland


Advertisement

Advertisement